بچه لوس نتیجه الگوی تربیتی ناصحیح

 

بچه لوس

بچه لوس

قاطعیت و محبت راهکار مقابله با پدیده بچه لوس!

اگر بچه لوس نمی‌خواهید باید والدینی‌ محبت‌ كننده‌ و در عین‌ حال‌ قاطع‌ باشید.

وقتی‌ صحبت‌ از قاطع ‌بودن‌ به‌ میان‌ می ‌آید، برخی‌ از والدین‌ تصور می‌كنند كه‌ جدی‌ و قاطع‌ بودن‌ به‌ این‌ معناست‌ كه‌ مثلاً پرخاشگر هم‌ باشیم‌.

و یا این‌ كه‌ چنانچه‌ فرزندمان‌ از ما پیروی‌ نكرد، با زور و خشونت‌ مواردی‌ را به‌ او تحمیل‌ كنیم.

حال‌ آن‌ كه‌ در مقوله‌ های‌ تربیتی، قاطع‌ و جدی‌ بودن‌ به‌ این‌ معناست‌ كه‌ از اصولی‌ پیروی‌ كنیم‌ و قوانینی‌ برای‌ فرزندانمان‌ داشته‌ باشیم.

به‌ علاوه، اصرار به‌ اجرای‌ آن‌ قوانین‌ در خانواده‌ وجود داشته‌ باشد.

ثبات‌ خُلق‌ و ثبات‌ اندیشه‌ و رفتار در والدین‌ ضروری‌ است

چنانچه‌ اصول‌ تربیتی‌ خود را تغییر دهیم‌ و به‌ گفته‌ های‌ خود چندان‌ اعتقادی‌ نداشته‌ باشیم، فرزندان‌ به‌ اصول‌ و قوانین‌ خانواده‌ پایبند نخواهند شد.

پس‌ جدی‌ و قاطع‌ بودن‌ به‌ معنای‌ آن‌ است‌ كه‌ در اجرای‌ اصول‌ و قوانین‌ خانواده‌ باری‌ به‌ هر جهت‌ رفتار نكنیم.

اگر فکر میکنید بچه لوس شده دارید می‌تواند به موارد زیر عمل نمایید:

  1. در برابر خواسته او که همراه با جیغ زدن است تسلیم نشوید. صبر کنید تا او از این عمل خسته شود.
  2. به او بگویید که باید منطقی باشد. یعنی ابتدا به روش صحیح خواسته اش را مطرح کند و سپس شما آن خواسته را بررسی کرده و در مورد آن تصمیم می‌گیرید. یادتان باشد اگر خواسته او را رد کردید دلایلتان را برای او توضیح داده و حتی الامکان جایگزینی برای خواسته او مطرح کنید.
  3. اگر فرزندتان پاسختان را پذیرفت تشویق و تحسینش کنید تا این رفتار را ادامه دهد. می‌توانید برای این رفتار مناسب جایزه‌ای در نظر بگیرید.
  4. کودکان قانون پذیر هستند لذا برای اصلاح رفتار وی، قانون‌هایی را تعیین کرده و به خوبی قانون و خواسته خودتان را برای او توضیح دهید و مطمئن شوید که کودکتان منظور شما را دریافت کرده است.
  5. اگر این راه به تنهایی موثر نبود می‌توانید در کنار آن از تنبیه موقت نیز استفاده کنیدمثلا کودک را برای مدت محدودی از علایقش مثل بازی کردن یا تلویزیون دیدن محروم کنید. مراقب باشید این زمان طولانی نشود.
۱۳۹۷-۷-۷ ۱۴:۲۴:۰۰ +۰۰:۰۰