مفاهیم دینی در کودکی شکل می‌گیرند!

مفاهیم دینی

مفاهیم دینی

سن آموزش به کودک

۶_۳ سالگی سن آموزش نیست بلکه سن یادگیری است. لازمه آموزش شناخت مفاهیم است که کودک هنوز قابلیت نگهداری را ندارد. چون کودک با کنجکاوی یاد می‌گیرد استفاده از بازی برای القای مفاهیم دینی مفید است.

اگر می‌خواهیم از لحاظ اعتقادی بچه‌های قوی‌تری داشته باشیم باید آموزش مفاهیم دینی را از سن ۶_۳ سالگی شروع کنیم. از بازی می‌توان برای ایجاد نگرش استفاده کرد تا بعد از این سن با آموزش تحکیمش کنیم.

چند حدیث درباره آموزش مفاهیم دینی به کودک

پیامبر اسلام فرموده اند: هیچ پدری هدیه ای بهتر از تربیت نیکو به فرزندش نداده است.

دوران کودکی، دوران طلایی تربیت است. چنان که حضرت علی (ع) در نامه ای خطاب به فرزندشان امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: قلب کودک مانند زمین خالی است که هر بذری در آن بکارند میروید. از این رو تربیت تو را در کودکی و پیش از آنکه قلبت سخت و ذهنت مشغول شود آغاز کردم تا تو حقیقت آنچه را که اهل تجربه تو را از تجربه مجدد آن بی نیاز می سازند با رای قاطع بپذیری.

درباره پیامبر اعظم(ص) آمده است که به بعضی از کودکان نظر افکند و فرمود: ای وای بر فرزندان آخرالزمان از روش ناپسند پدرانشان. گفته شد:

ای رسول خدا، از پدران مشرک؟ فرمود: خیر، از پدران مسلمان که به فرزندان خویش هیچ کدام از فرایض دینی نمی‌آموزند و به اندکی از امور مادی درباره آنان بسنده می‌کنند. من از اینان بیزارم و آنان نیز از من بیزارند.

امام سجاد(ع): حق فرزندت این است که بدانی او از توست و با خوب و بدش در دنیا، به تو منتسب است و بی گمان، تو درباره آنچه بر دوش داری -یعنی خوب تربیت کردن او، راهنمایی کردنش به سوی خداوند و یاری وی در فرمانبرداری از پروردگار- مسئولی. پس در کارش همانند کسی رفتار کن که می‌داند برای نیکی کردن به او پاداش می‌گیرد و به سبب بدی کردن به وی مجازات می شود.

۱۳۹۷-۷-۷ ۱۳:۳۴:۱۵ +۰۰:۰۰