تربیت جنسی فرزند؛ ضرورت و چگونگی

تربیت جنسی چیست؟

یکی از مهمترین نگرانی های پدر و مادر در جامعه امروز، تربیت جنسی و سلامت کودک و نوجوانشان است. هدف از تربیت جنسی ایجاد زمینه ای است تا فرد را با چگونگی ارضا و هدایت غریزه جنسی و رفتار جنسی متعادل و هماهنگ با هدف آفرینش آشنا سازد.تربیت اشاره به روش هایی دارد که برای به فعلیت درآوردن و شکوفا کردن استعدادهای انسان در جهت رشد و تکامل است، در حالیکه آموزش جنسی شامل تدریس فیزیولوژی جنسیت و ارائه اطلاعات درباره بارداری و جلوگیری از بیماریهای مقاربتی است.نیروی جنسی از هنگام تولد در انسان قرار داده شده است و با آغاز دوران نوجوانی آرام آرام بیدار می‌شود. به همین دلیل تربیت جنسی باید از سنین ابتدایی آغاز شود.

نگاه اسلام به تربیت جنسی

از دید اسلام هدف از آموزش جنسی ایجاد نگرش سالم و بیان اطلاعات مناسب درباره موضوعات جنسی است. آموزش شامل مواردی است که به بهداشت روانی و سازگاری اجتماعی بیانجامد و پیامدهای ناشی از ناسازگاری اجتماعی و نا به هنجاری های اخلاقی را به کمترین حد برساند.به طور کلی می توان گفت منظور از تربیت جنسی هماهنگ ساختن رشد شناختی اجتماعی فرهنگی فرد با رشد جنسی است. به گونه ای که در هر مرحله از زندگی متناسب با نیازهای اساسی اش اطلاعاتی را کسب کنند و زمینه پایبندی به آن را فراهم کند.هر رفتار جنسی که خارج از چارچوب شرع باشد انحراف جنسی گفته می شود. این انحراف، در نتیجه تربیت جنسی نادرست و یا عدم تربیت جنسی فرد ایجاد می‌شود. برخی از انواع انحرافات جنسی شامل استمنا، نظربازی یا تماشاگری جنسی، ابتذال در رسانه ها می باشد.برای جلوگیری از انحرافات جنسی در فرزندان روش های مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. روش های غیرمستقیم را می توان از سه بعد خانواده عوامل اجتماعی و محیطی عوامل جسمی و روانی بررسی کرد.

روش‌های غیر مستقیم تربیت جنسییک: عوامل دورن خانواده

تعهد:خانواده ای که نسبت به شکل گیری هویت جنسی فرزندانش مسئول و متعهد باشد، فرزندانشان مشکلات کمتری در زمینه روانی و جسمی نسبت به خانواده های بی تفاوت خواهند داشت.مثلا کمبود محبت به فرزند پسر و توجه بیشتر به دختر باعث خشم و نفرت برادر نسبت به خواهر و سرکوب اعتماد به نفسشان در برابر همسالان می‌شود.
روابط زناشویی:مکشوف بودن روابط زناشویی باعث تحریک فرزند و خود ارضایی و دیگر انحرافات می‌شود.نوجوان به دلیل عدم آگاهی از غریزه جنسی ممکن است با نخستین نعوظ و انزال به تجربه ای از لذت جنسی برسد و برای تکرار آن خاطره دوباره به تحریک خود بپردازد.
سبك نامناسب پوشش در خانواده:پوشیدن لباس های تنگ و محرک توسط والدین یا دیگر خواهر برادران باعث تحریک غریزه جنسی میشود.
سبك نامناسب خواب و بيداري:عدم تنظیم  زمان خواب و بیداری باعث تحریک جنسی می شود.کودک باید زمانی به بستر خواب برود که کاملا خسته باشد تا افکار پریشان سراغش نرود و شاهد معاشرت والدین نباشد.
عدم توجه به ابعاد جنسي و جنسيتي فرزندان:گاه والدین به دلیل نداشتن فرزند دختر یا پسر لباس جنس مخالف فرزندشان را بر تن او می کنند. اینکار در ایجاد هویت جنسی فرزندشان اختلال ايجاد ميكند.
ایجاد فضای معنوی:ایجاد فضای معنوی در خانه، کودک و نوجوان را به خدا نزدیک تر ميكند و از انجام امور ناپسند پرهیز مي‌کنند.
پرورش فضایل اخلاقی:ایجاد صفاتی مانند حیا، عفت و غیرت در تربیت جنسی اثر بسزایی دارد.
ورزش:فعالیت های سالم ورزشی هم در تعادل بخشیدن به جسم اثر دارد و هم صفاتی مثل جوانمردی و پاکی را تقویت می کند.
بهداشت تغذیه:زنده شدن و نیرو گرفتن شهوات ارتباط مستقیم با چگونگی مصرف مواد غذایی دارد. مثلاً لبنیات تعدیل کننده و آرامش بخش هستند.

دو: عوامل اجتماعی محیطی

گروه‌های دوستی:نوجوانان معمولا بیش از حد به دوستانشان اعتماد دارند. والدین باید با دادن آگاهی آنها را در مسیر زندگی هدایت کنند. در این بین مدرسه نیز به عنوان یک محیط اجتماعی و بستری برای دوست یابی درصورت ناهمخوانی با ارزش های خانواده می تواند مخرب باشد.
الگوی مناسب:والدین باید الگو های خوب مثل شهدا را شناسایی و قسمت‌های مربوط را در زمان مناسب برایشان تعریف کنند. گاهی یک فامیل نزدیک مانند دختر خاله، دایی یا پسر خاله… می توانند الگوی نامطلوب باشند.
رسانه های منحرف کننده:انواع فیلم و حتی شبکه های مجازی داخلی محیط محرک جنسی برای فرزندمان فراهم می کنند.
وجود فقر و ناکامی:در خانواده فقیر بیشتر امکان دارد همه افراد کنار هم بخوابند و کودک شاهد روابط جنسی والدین باشد.

سه: عوامل جسمی روانی

بلوغ زودرس:برخي كودكان زودتر از زمان طبیعی به مرحله بلوغ می رسند. عوامل موثر بر بلوغ زودرس مثل وراثت، تغذیه، سلامت جسمی و استرس می باشد.
بیماری:بیماری های طولانی مدت که باعث می‌شود کودک مدت زیادی در بستر بماند را باید جدی گرفت. زیرا کودک را خسته میکند و او می خواهد خودش را سرگرم کند. در این موارد تماس با بدن به ویژه اندام جنسی باعث کسب لذت می شود. بیماری های پوستی و عفونت ها نیز فرزند را برای تحریک آماده می‌کند و برای رفع آن ممکن است با اندام جنسی اش بازی کند و به دليل كسب لذت تبديل به عادت شود.

شیوه های مستقیم تربیت جنسییک: پرورش هویت جنسی:

هویت جنسی یعنی پذیرش ويژگي های زیستی، شناختی، عاطفی و اجتماعی هر یک از دختر و پسر. در شکل گیری هویت جنسی والدین اثر به سزایی دارند، پس به این نکات باید توجه شود :

 • پرهیز از تبعیض بین دختر و پسر: آموزش نقش جنسیتی هر یک از فرزندان دختر و پسر یعنی از همان ابتدا فرزندان را عادت داد که روش زندگی مردانه یا زنانه را در پیش گیرند تا از دختر بودن و پسر بودن احساس حقارت نکنند.
 • واگذاری مسئولیت های متناسب با جنسیت کودک: اظهار رضامندی والدین از جنسیت شان در برابر فرزندان بیان طبیعی بودن تفاوتهای دو جنس و لزوم وجود این تفاوت ها برای ادامه حیات
 • آموزش “صحیح”مسائل جنسی به کودکان، این آموزش باید در زمان خاص خود انجام شود. يعني با توجه به سن شناختي كودك، نه زودتر و نه دیرتر. 
 • وضعیت خانواده به گونه ای باشد که کودک جرات کند مسائلش را مطرح کند. جلوگیری از تحریک جنسی، از آنجا که غریزه جنسی از آغاز تولد در انسان وجود دارد کودکان نیز گاه از لذتهای جنسی بهره هایی می‌برند اما لذت کودکانه با لذت افراد بالغ متفاوت است.
 • آموزش شیوه های مراقبت از خود یا جلوگیری از کودک آزاری
 • نگاه نكردن به عورت کودک

دو: پیشگیری از انحراف جنسي کودکان:

 • خودداری از انجام عمل جنسی در برابر فرزندان
 • اجازه گرفتن فرزندان برای ورود به اتاق والدین
 • خودداری از لخت شدن در برابر کودکان یا لخت کردن آنها
 • خودداری از دست زدن به عورت کودک
 • خودداری از بوسیدن و بغل کردن کودک نامحرم بعد از سن معین
 • توجه به جدا کردن بستر خواب دختر و پسر بعد از شش سالگی
 • جلوگیری از بازی های جنسی مثلاً کودک به دلیل کنجکاوی و شناخت دنیای اطرافش با اندام تناسلی اش آشنا می شود و می خواهد بداند دیگر کودکان هم همینطور هستند یا خیر به همین دلیل بازی هایی چون دکتر بازی انجام میدهند.
 • مراقبت از روابط زناشويي
 • مديريت اوقات فراغت فرزندان

منبع:كتاب تربيت جنسي فرزندان نويسنده جواد مصلحي/ مجموعه کارگاه های جناب آقای دکتر مهکامگردآوری شده توسط سرکار خانم خرازی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

فهرست مطالب

لینک کوتاه این مقاله

sobolicc.com/?p=1942