عصبانیت خود را چگونه کاهش دهیم؟

خشم | عصبانیت خود را چگونه کاهش دهیم؟

عصبانیت خود را چگونه کاهش دهیم؟ خشم و عصبانیت یکی از ویژگی‌های ذاتی هر انسان است. بر خلاف تصورها خشم و عصبانیت همیشه بد نیست بلکه اگر درست و به موقع باشد و در موضع حق باشد خوب و پسندیده است. آنچه مهم است این است که بتوانیم خشم و عصبانیت را در کنترل خود بگیریم و ما بر خشم خود سوار باشیم نه خشم بر ما. به همین دلیل نیاز است تا بیشتر در مورد خشم و مهارت‌های کنترل آن صحبت کنیم.

علل بروز خشم

خشم و عصبانیت می‌تواند بنا به دو دسته علت در افراد ایجاد شود. دسته اول علل فردی هستند که از جمله آنها می‌توان به:ناکامی ها؛ یعنی نرسیدن به اهداف و خواسته ها/

داشتن باورهای منفی و غیر واقع گرایانه /

ضعف عزت نفس/ جلب توجه دیگران /

قضاوت شتاب زده و بدون بررسی/

حسادت کینه دوزی/

تکبر و خودشیفتگی اشاره کرد.همینطور زمینه های جسمی، ژنتیکی، ضعف و ناتوانی مزاج، دردهای جسمانی ،پرکاری تیروئید، کم‌خونی، خستگی، گرسنگی و… هم باعث سرعت ایجاد خشم در ما خواهد شد.

 خوب است هر فرد با شناخت زمینه‌های ایجاد خشم و عصبانیت در خود، مهارت‌های مناسب را برای کنترل خشم بکار بگیرد. اما دسته دومی که میتواند باعث عصبانیت شود با محیط پیرامون ما ارتباط دارند. عواملی مثل آلودگی هوا، نور زیاد، سر و صدای بیش از حد، سرما یا گرمای شدید، ترافیک سنگین و …اگر شما فردی هستید که به سرعت عصبانی می‌شوید سعی کنید با برنامه ریزی این عوامل را در اطراف خود کاهش بدهید.
نکته بسیار مهم:هنگام عصبانیت حرف نزنید. سکوت باعث می‌شود تا آسیب‌های پس از عصبانیت به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.
حضرت علی می فرمایند:هیچ چیزی همانند سکوت حفظ کننده‌تر نیست.
همچنین می‌فرمایند:سکوت از پشیمانی جلوگیری میکند.
همچنین میتوانید این راهکار را با تکنیک های دیگر مانند ترک موقعیت یا تکنیک خود آرام سازی همراه کنید تا در کنترل خشم تان موفق تر باشید.

موارد پیشگیرانه

برخی اقدامات می‌تواند در جلوگیری از ایجاد خشم و یا کاهش سرعت آن موثر باشد. برخی از این اقدامات عبارت‌اند از:
تقویت شوخ طبعیشوخ طبعی را در خود تقویت کنید تا کمتر خشمگین شوید.

 هنگام خشم برای اینکه بیش از حد جدی به نظر نرسید شوخی کنید. شوخی و مزاح می‌تواند از میزان خشم و عصبانیت شما و حتی دیگران بکاهد. مثلاً به جنبه های مضحک و خنده دار رویداد توجه کنید.

این کار موجب می شود قدرت بازبینی و تجدید نظر داشته باشید و شتابزده تصمیم نگیرید. شوخ طبعی باره مشکلات ما را سبک می سازد و کمک می‌کند موقعیت استرس زا را تحمل کنیم. شوخ طبعی موجب خوش بینی می‌شود و توان ما را برای برخورد با مشکلات و مسائل می افزاید.
تقویت عزت نفسعزت نفس سالم بر پایه توانایی ما در ارزیابی دقیق از خود بنا شده است. پذیرش خود و ارج نهادن بی قید و شرط به خویشتن است.خود را پذیرفته و ارزشمند بدانیم. پس با عزت نفس و عشق حقیقی به خود در خواهید یافت که می توانید کمتر عصبانی شوید.

خودباوری برای مهار خشم

هرچه خودباوری و عزت نفس شما بالاتر باشد احتمالا احترام بیشتری نصیب شما خواهد شد و مقاومت تان نیز در برابر حرف های تحقیر آمیز و انتقادهای کسانی که احترام درخوری برای شما قائل نمی‌شود بیشتر خواهد بود
تقویت مهارت‌های ارتباطیرعایت برخی مهارت‌های ارتباطی نظیر موارد ذیل میتواند به شما و دیگران کمک کند تا کمتر دچار سوتفاهم و عصبانیت شوید. تنظیم تن صوتی، صریح و واضح گفتن پیام، دادن فرصت سوال و اظهار نظر به طرف مقابل، مکث در میان کلام، پیچیده نکردن موضوع،

لحن صمیمی و بشاش، انتقاد پذیری و …
نکته آخر:اگر فردی هستید که زیاد عصبانی می‌شوید رعایت برخی نکات تغذیه‌ای می‌تواند به شما کمک شایانی کند. مثلا مصرف روغن زیتون، گوشت بلدرچین و کشمش برای مقابله با خشم توصیه شده است.

مقاله پیشنهادی : مفاهیم دینی در کودکان شکل میگیرد!

امام باقر(ع) درباره خشم می فرمایند

امام باقر(ع) می فرمایند:کسی که خشم خود را مهار کند و غیظی که در باطن دارد حفظ کند در حالی که توان اظهار آن را دارد خداوند روز قیامت قلب او را از امنیت و ایمان پر می‌کند.

خوب این مقاله به پایان رسید حالا شما یاد گرفتید که چگونه عصبانیت خود را چگونه کاهش دهیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =

فهرست مطالب

لینک کوتاه این مقاله

sobolicc.com/?p=2216