مدیریت زمان | ۵ اصل برای مدیریت زمان هنگام درس خواندن

5 اصل مدیریت زمان در شرایطی که رقابت تحصیلی روز به روز میان دانشجویان و دانش آموزان سخت تر می‌شود، آن‌هایی موفق تر هستند که بتوانند مدیریت زمان بهتری داشته باشند. مدیریت زمان به دانش آموزان کمک می‌کند تا بهره وری درس خواندن خود را در بالاترین سطح ممکن داشته باشند.

اصل اول؛ برای مدیریت زمان بهتر واقع گرا باشید!

واقع گرا باشید. بیشتر دانش آموزان زمانی که برای نخستین بار برنامه ریزی میکنند،همه ساعات خود را به مطالعه اختصاص میدهند. در نتیجه خسته می شوند و اغلب اوقات برنامه آنها چندان تداوم نمی یابد. پس شما سعی کنید ساعاتی از روز را برای مطالعه و ساعاتی را به کارهای خانوادگی، شخصی، تفریح و بازی و… اختصاص دهید. بین ساعاتی که برای مطالعه اختصاص می دهید زمان هایی را برای استراحت و تجدید قوا در نظر بگیرید.

اصل دوم؛ برای مدیریت زمان بهتر انعطاف داشته باشید!

برنامه باید انعطاف پذیر باشد. باید زمان هایی را آزاد بگذارید تا اگر مشکلی شما را از انجام برخی وظایفتان باز داشت، بتوانید در این زمان ها آن را جبران کنید. برنامه واقعی ولی منعطف داشته باشید. گاه شما نمیتوانید در زمان مقرر مطالعه کنید  برنامه ریزی شما باید به گونه ای باشد که بتوانید آنها را جبران کنید. برنامه خود را در معرض دید قرار دهید جایی که خود به خود کارهای تان را به شما یادآوری کند.

اصل سوم؛ تنوع را فراموش نکنید!

تهیه برنامه مناسب در وهله نخست بدون خطا و اشتباه نخواهد بود. از همین رو به تمرین و آزمایش نیاز دارد. اگر برنامه 5 اصل مدیریت زمان شما عملی نبود می‌توانید آن را بازبینی کنید. بکوشید موضوع مطالعه را متنوع قرار دهید زیرا چنانچه موضوع درس ها یکنواخت باشد سبب خستگی میشود. البته در هر موضوع زمان باید به اندازه ای باشد که بتوانید آن موضوع را به جایی برسانید.

اصل چهارم؛ تمرکز داشته باشید!

بر بهره ور بودن تأکید کنید نه مشغول بودن. از زمان های کوچک استفاده کنید. از هر زمان ممکن استفاده کنید. برای این کار باید مطالعات نیم ساعت و یک ساعت نیز در برنامه خود داشته باشید و همیشه در پی آن نباشید که زمان های چند ساعتی را به مطالعه اختصاص دهید. با این کار شما عادت خواهید کرد جلسات کوتاه مدت کوتاه مطالعه نیز داشته باشید. این کار هم با واقعیت خارجی منطبق است و هم موجب صرفه جویی در زمان میشود.

اصل پنجم؛ استراحت را جدی بگیرید!

جمعه روز استراحت، نظافت، دید و بازدید و انجام کارهای ضروری است. استراحت فکری و بدنی کافی در این روز، خستگی یک هفته کوشش را دور میکند و شما را برای یک آغاز خوب دیگر آماده می‌سازد. پس بکوشید کمتر برای این روز برنامه ریزی درسی کنید.
مقاله مدیریت زمان برگرفته از “کتاب مدیریت موفق تحصیل در هفت گام نوشته ابوالفضل ابراهیمی”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

فهرست مطالب

لینک کوتاه این مقاله

sobolicc.com/?p=2220