يَهْدِي بِهِ اللّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلاَمِ وَيُخْرِجُهُم مِّنِ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَيَهْدِيهِمْ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ

خداوند هرکس را که در پی خشنودی اوست به راه‌های سلامتی هدایت می‌کند و آن‌ها را از تاریکی‌ها به سوی نور خارج کرده و به صراط مستقیم هدایت می‌فرماید.

آیه ۱۶ سوره مبارکه مائده

 

معرفی مرکز مشاوره سبل السلام

مرکز مشاوره سُبُل السلام اولین مرکز تخصصی خدمات روانشناختی و مشاوره اسلامی در شهر تهران است که با هدف رشد و افزایش سطح توانمندی‌ها، استعدادها و به طور کلی ارتقای بهداشت روان مردم عزیز در دو سطح «پیشگیری» و «درمان» فعالیت می‌نماید. در این مرکز درمان صرفا بخشی از فعالیت‌های مشاوره است و در کنار آن فعالیت‌های دیگری نیز برای «پیشگیری» از مشکلات و بیماری‌ها نظیر آموزش مهارت‌های مورد نیاز زندگی و کمک به ارتقای رشد روانی و اجتماعی آنان انجام می‌شود.

ویژگی منحصر به فرد مرکز مشاوره سبل السلام که کمتر در سایر مراکز مشاوره به چشم می‌خورد  بهره بردن از مشاوران روانشناس و روحانی است که علاوه بر تجربیات فراوان در حوزه مشاوره، مشغول پژوهش در موضوعات بین رشته‌ای (نظیر اخلاق و روانشناسی) و دارای تالیفاتی در این حوزه‌ها هستند. مشاوران این مرکز با تاسیس رشته روانشناسی مثبت با گرایش روانشناسی اسلامی در دانشگاه قرآن و حدیث، فضای بیشتری را جهت طراحی مداخلات اسلامی بوجود آورده اند. می‌توان گفت مشاوران  این مرکز به دلیل تحصیلات عالی دینی، نوعی مشاوره دینی – علمی به دور از انحرافات روانشناسی غربی ارائه می نمایند. به طور کلی می‌توان مزایای این مرکز نسبت به سایر مراکز مشاوره را در موارد ذیل خلاصه نمود:

  1. داشتن تحصیلات عالی اسلامی و روانشناسی
  2. التزام مشاورین به اخلاق مشاوره بر اساس قرآن و سنت و تلاش برای متخلق شدن به اخلاق اسلامی
  3. حذف اصول و قواعد درمانی و مشاوره‌ای که در تضاد با قواعد مسلم دینی و مذهبی می‌باشد.
  4. احداث اصول و قواعد اسلامی در مشاوره و تلاش برای رسیدن به مداخلات کاملا دینی.

در توضیح موارد فوق که مجموعا روانشناسی اسلامی را شکل می‌دهند باید گفت که این امر با توسعه در محتوا و تعریف جدید از انسان و تکنیک‌های کاملا دینی مانند بخشش، شکر، توکل، زهد، توبه و التزام مشاورین به اخلاق، موضوع جامعی است که شامل تمام گستره اخلاق و تهذیب نفس برای انسان با تقوا می‌شود. انتظار می‌رود مشاورین در کنار توصیه‌هایی که برای ارتقا روحی خود به کار می‌گیرند الگوی اخلاقی کاملی برای مراجعین خود باشند. در همین راستا مشاورین با خودداری از کاربرد تکنیک هیپنوتیزم، اعتراف‌های غیرضروری به گناه، کاربرد اشیا و تصاویر و یا موسیقی حرام و … تلاش خواهند کرد باورهای اصیل دینی خود را در قالب تجربی و نظام‌مند و با رعایت اصل تدریج و سطح دریافتِ مُراجع، به وی ارائه دهند.

مشاورین همچنین از پژوهش‌های اخیر حوزه اخلاق و روانشناسی و سایر آثار اسلامی مانند رساله‌های علمی تدوین شده بهره می‌گیرند. در این زمینه کلیه مشاورین موظف خواهند بود در کارگاه‌های سالیانه‌ای که مرکز مشاوره جهت ارتقای کیفی فعالیت‌های مشاورین در زمینه درمان‌گری اسلامی برگزار می‌کنند شرکت نمایند. مشاورین این مرکز به عنوان روانشناس از الگوهای درمانی علمی، با توجه به آسیب‌شناسی و حذف و یا جایگزینی بخش‌های ضد ارزشی آن، به صورت طرح درمانی تطهیر شده یا تکمیلی استفاده خواهند کرد..