درباره ما

برای اینکه اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری درباره مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام بدست بیارید در این مقاله میخواهیم به سوالات شما درباره خودمون پاسخ بدیم. اگر شما هم سوالی دارید در قسمت نظرات همین صفحه بپرسید تا جواب سوالتون را منتشر کنیم.
از چه زمانی فعالیت سبل السلام شروع شده؟!

از چه زمانی فعالیت مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام شروع شده؟!

قدمت مرکز

اگر از لحاظ سابقه فعالیتی بخواهیم بگیم قدمت مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام به قدمت مشاوره دادن یکی از موسسین اون یعنی آقای دکتر کیومرثی برمیگرده. آقای دکتر کیومرثی مشاوره را از سال ۱۳۸۰ شروع کردند و از سال ۱۳۸۶ مرکز مشاوره (البته با اسمی غیر از سبل السلام) تاسیس کردند.

مکان مرکز

اما مرکز مشاوره فعلی از سال ۱۳۹۶ در منطقه ۱ تهران شروع به کار کرد. در ابتدای فعالیت‌مون در کانون فرهنگی هنری سیدالشهدا (ع) وابسته به مسجد مفتخر مستقر شدیم و بعد از قریب به ۱.۵ سال به مکان فعلی در خیابان شریعتی روبروی مترو شهید صدر نقل مکان کردیم.

موسسین مرکز چه کسانی هستند و چه تحصیلاتی دارند؟!

مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام

موسسین اولیه مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام سه نفر هستند که به ترتیب خدمتتون معرفی می‌کنیم:

آقای دکتر محمدرضا کیومرثی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و دکتری اخلاق و معارف اسلامی از موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) – متولد سال ۱۳۴۵ و از قدیمی ترین مشاوران با رویکرد اسلامی در کشور هستند.

آقای مهندس محمدامیر هاشم پور

کارشناسی مهندسی مکانیک و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه علم و صنعت ایران – متولد سال ۱۳۶۸ و بیش از ۱۰ سال سابقه کارآفرینی و مدیریت مجموعه‌های فرهنگی

خانم مهندس زینب کیومرثی (معروف به خانم هاشم پور)

کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی قم و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه مالک اشتر – متولد سال ۱۳۷۱ و دارای بیش از ۱۰ سال سابقه مدیریت دفاتر و مراکز مشاوره

از معرفی این سه نفر احتمالا متوجه نسبت‌های فامیلی شدید! بله! هسته اصلی تشکیل مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام در یک جمع خانوادگی شکل گرفته و اعضای این خانواده موفق با تاسیس مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام تصمیم گرفت تا زندگی‌شون را وقف کمک و خدمت به مردم کنه!

کادر مدیریتی مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام چه کسانی هستند؟!

آقای مهندس هاشم‌پور مدیر مرکز

آقای دکتر کیومرثی مسئول فنی مرکز

خانم مهندس هاشم پور مدیر آموزش، پژوهش و رسانه

خانم خلیلی خو مدیر داخلی مرکز

خانم سرداری پشتیبان دوره‌های آموزشی

خانم کلهر مسئول پذیرش

آقای اسلامیان مسئول سایت دانشنامه روانشناسی اسلامی

آقای بهرامی مسئول برگزاری دوره‌های تخصصی

آقای محمودی مسئول امور اجرایی

مشاوره اسلامی که ازش صحبت می‌کنید یعنی چی؟!

برخی افراد ممکنه نگاه غلطی به مشاوره اسلامی داشته باشند اما ما میخواهیم اینجا مشاوره اسلامی را با بیان یک مقدمه کوتاه، در سه سطح براتون تشریح کنیم:

مقدمه

همانطور که میدونید مشاوره روانشناسی وقتی اتفاق میفته که شما به یک روانشناس مراجعه کرده و از او در یک موضوع خاص کمک و مشورت می‌گیرید. البته این مشاوره ممکن شامل فرآیندهای رواندرمانی هم باشه. به هر حال در اتاق مشاوره ۳ فاکتور خیلی مهم، روی نتیجه گرفتن یا نگرفتن شما تاثیر گذار هست:یک مشاور خوب باید بر اساس اصول انسانی و فنون مشاوره‌ای ارتباطی خوب، صحیح و در چارچوب فعالیت حرفه‌ای خود با شما برقرار کند تا بتواند به شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب کمک کند.

نحوه برقراری ارتباط مشاور با شما

بهره‌مندی از دانش کافی در علم روانشناسی
تا وقتی که مشاور از دانش کافی در روانشناسی برخوردار نباشد عملا راهکارهای او دردی را از شما درمان نخواهد کرد!

شخصیت مشاور

این نکته در بسیاری از کتب روانشناسی آمده که اگر تاثیر شخصیت مشاور بر فرآیند درمان بیش از اجرای تکنیک‌های روانشناسی نباشد کمتر هم نیست. در واقع بخشی از اتفاقی که در مشاوره می‌افتد اثر شخصیت مشاور بر روی شماست. پس باید در انتخاب مشاور بی اندازه دقت کنید!

میزان همراهی و همکاری مراجع

در فرآینده مشاوره همه چیز در اختیار مشاور نیست بلکه خود فرد هم نقش مهمی در بهبود مشکلش ایفا میکنه. فردی که با مشاور همراهی بیشتری داشته باشه و تمرین‌ها و تکنیک‌های مشاور را اجرا کند قطعا نسبت به فردی که به اجبار وارد فرآیند مشاوره شده زودتر و بهتر نتیجه می‌گیرد./تی

خب حالا تکلیف مشاوره اسلامی چی شد؟

از بین عوامل تاثیرگذاری که در بالا گفته شد مشاوره اسلامی سه مورد را تحت تاثیر قرار می‌ده. در بحث برقراری ارتباط مشاوری که با رویکرد اسلامی کار می‌کنه علاوه بر بهره‌مندی از چارچوب و ضوابط حرفه‌ای، رابطه خودش با مراجع را بر اساس اصول اسلامی بنا می‌کنه. این مسئله باعث میشه بسیاری از مشکلاتی مثل برقراری روابط نادرست پیشگیری بشه
در مورد دوم مشاوری که با رویکرد اسلامی کار می‌کنه علاوه بر تسلط و بکارگیری همه منابع و متدهای روانشناسی غربی، از تکنیک‌ها و پروتکل‌های روانشناسی اسلامی هم استفاده میکنه
و در مورد سوم شخصیت مشاوری که با رویکرد اسلامی کار می‌کنه آراسته به فضائل اخلاقی هم هست و اثر این موضوع کاملا بر فرآیند مشاوره مشهوده.

معیارهای مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام برای جذب مشاور چیه؟!

برای اینکه بدونید ما به چه شکلی مشاور جذب می‌کنیم لازمه بگیم که ما سه روش جذب مشاور داریم که در هر مورد توضیح مختصری ارائه می‌کنیم:

شناسایی و انتخاب مشاورین موفق

یک فرآیند دائمی در مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام در جریان هست که همیشه فعالیت‌های مشاورینی که با رویکرد اسلامی فعالیت می‌کنند رصد شده و پس از ارزیابی‌های دقیق و در صورتی که مشاور مذکور سوابق موفقی از خود بجا گذاشته باشد دعوت به مصاحبه شده و در صورت موفقیت در مصاحبه علمی در مرکز بکارگیری می‌شود.

بررسی داوطلبان همکاری مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام

گاهی اوقات افرادی هستند که از تیررس نگاه ما دور می‌مانند. این افراد عمدتا یا بوسیله سایر مشاورین معرفی شده و یا خودشان درخواست همکاری می‌دهند که پس از بررسی رزومه و موفقیت در مصاحبه‌های علمی در مرکز بکارگیری می‌شوند.

ساختن مشاور از نیروهای مستعد

در روش سوم که بصورت خیلی محدود منجر به جذب مشاور می‌شود، نیروهای متخصصی که برای مشاوره مستعد هستند اما هنوز سابقه زیادی در مشاوره ندارند شناسایی شده و طی یک فرآیند حداقل دوساله در همکاری با مرکز و فعالیت تحت نظر مشاورین موفق برای مشاوره آماده می‌شوند.
اما به طور کلی فهرست صلاحیت‌های لازم برای جذب مشاور در مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام موارد زیر هست:

داشتن تحصیلات روانشناسی یا مشاوره در دو مقطع متوالی

برخورداری از تحصیلات دینی (یا مواردی که دانش کافی متقاضی در مسائل دینی را به اثبات برساند)

داشتن پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی کشور (داشتن حداقل عضویت الزامی است)

داشتن سابقه مشاوره موفق حداقل به مدت ۵ سال

موفقیت در مصاحبه علمی

در بخش آموزش چه فعالیت‌هایی دارید؟!

آموزش بخش جدانشدنی مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام هست و ما آرزو داریم به روزی برسیم که هیچ‌کس نیاز به درمان نداشته باشه و همه برای بهتر شدن زندگی‌شون از آموزش‌های ما استفاده کنند. فعالیت‌های آموزشی مرکز در سه سطح تعریف میشه:

آموزش‌های عمومی مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام

شامل دوره‌ها و کارگاه‌هایی هست که همه افراد میتونند از اونها استفاده کنند. این کارگاه‌ها برای بهبود روابط فردی و بین فردی، ازدواج، مسائل خانواده، کودک و نوجوان و موفقیت‌های شغلی و تحصیلی طراحی می‌شوند. شما میتونید لیست کارگاه‌های قبلی و برنامه‌های در انتظار برگزاری را در صفحه مربوطه به آدرس ببینید.

آموزش‌های تخصصی مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام

این دوره‌ها و کارگاه‌ها برای دانشجویان و متخصصین روانشناسی و با هدف افزایش دانش فنی اون‌ها طراحی و برگزار میشه. دوره‌هایی مثل کارورزی مشاوره هم در همین دسته قرار می‌گیره

آموزش‌های روانشناسی اسلامی

این بخش از قسمت‌های ویژه مرکز ما هست و این آموزش‌ها را در کمتر مجموعه دیگری میتونید پیدا کنید. در این بخش ما به طور تخصصی دوره‌ها و کارگاه‌های روانشناسی اسلامی برگزار می‌کنیم که شرکت در اونها هم ویژه دانشجویان و متخصصین روانشناسی هست. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هم میتونید به سایت دانشنامه روانشناسی اسلامی وابسته به مرکز مشاوره سبل السلام به آدرس www.islamicpsy.com مراجعه کنید.

روانشناسی اسلامی چیه؟!

روانشناسی اسلامی گرایشی از روانشناسی است که در دنیا شناخته شده است و پژوهشگرانی بین المللی و حتی غیر مسلمان درباره آن تحقیق و پژوهش می‌کنند. برای مثال لینک زیر را مشاهده کنید:
https://www.isip.foundation/
در کشور ما هم سالیان طولانی است که پژوهشگران زیادی به پژوهش در روانشناسی اسلامی در اقصا نقاط کشور مشغول هستند. برای مثال لینک زیر را مشاهده کنید:
http://quranetratschool.ir
سبل السلام هم مفتخر است که هم خودش زمینه‌ساز ترویج و توسعه و توسعه روانشناسی اسلامی بوده و از حضور اساتیدی بهره می‌برد که پژوهشگران زبردستی در حیطه روانشناسی اسلامی هستند.

چطور میتونیم با مرکز مشاوره اسلامی سبل السلام ارتباط برقرار کنیم؟!

راه‌های ارتباطی ما به شرح زیر هست:

سعادت‌آباد، بلوار سرو شرقی، بین کوچه ۳ و ۴، پلاک ۵۳، طبقه ۴

شماره تماس: ۰۲۱۹۱۳۰۳۹۳۳ – ۰۹۱۹۹۷۰۲۴۶۳

پیشنهادات و انتقادات

شما میتوانید برای ارسال پیشنهادات و انتقادات خود فرم زیر را پر کنید